Bir Terapistle Görüşme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Bir noktada bir terapiste gitmeyi düşündünüz mü? Belki kendinizi vazgeçirmiş ya da problemi biraz daha bekleyerek belki de ortadan kalkacağına ikna etmiş olabilirsiniz.

Ya da belki hala birine konuşup konuşmamayı düşünüyorsunuz, ancak şu anda bunun sizin için bir öncelik olup olmadığından emin değilsiniz.

Bazen bir terapiste ne zaman gitmeniz gerektiğini bilmek biraz zor olabilir. Sonuçta, herkesin kötü günleri olur veya ara sıra zor zamanlar geçirir, ancak birine konuşmanın yardımcı olabileceğini nasıl bilebilirsiniz?

Aşağıdaki liste, bir terapist ile konuşmanın size nasıl fayda sağlayabileceği konusunda bazı nedenleri özetlemektedir. Elbette, bir terapist aramak için sadece bu nedenler yeterli olmayabilir, ancak bu liste kararınızı verebilmenize yardımcı olabilir.

Ruh Sağlığınızı Yönetmek

Hayatın tüm zorluklarıyla, uzun bir sorumluluk listesini dengelemekte zorlanıyor olabilirsiniz. Stresli olabilir ve tüm duygularınızı yönetmekte ve işlemekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ve belki de onlarla en etkili şekilde başa çıkmıyorsunuzdur bir terapist, duygularınızı yönlendirmenize ve bunları yönetmek için size araçlar sağlamanıza yardımcı olabilir.

Stresi Yönetme Konusunda Yardım İstiyorsunuz

Hayat doğası gereği streslidir. Hayatınızdaki tüm stresleri ortadan kaldıramazsınız. Aslında, bazı stresler sizin için iyidir.

Ancak, stresinizi yönetmekte zorlanıyorsanız, biriyle konuşmak isteyebilirsiniz. Stres altında olmak, sinirli ve çabuk kızan veya verimsiz ve telaşlı olmak gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bir terapist, size sağlıklı stres yönetimi becerileri öğrenmenize veya bazı stresli yönlerinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Duygularınızı Düzenlemede Zorluk Yaşıyorsunuz

Bazen kaygı ve öfke gibi rahatsız edici duyguları yönetmek zor olabilir. Ve belki bazı duyguları iyi idare ediyorsunuzdur, ancak daha sık sizi alt etmek gibi görünen bir veya iki duygu olabilir.

Bir terapist, size özgü öfke yönetimi tekniklerini keşfetmenize yardımcı olabilir. Veya size daha hızlı daha iyi hissettiren kaygı azaltma stratejilerini uygulamanıza yardımcı olabilir. Mücadele ettiğiniz duygular ne olursa olsun, bir terapist duygularınızın size iyi hizmet etmesini sağlamak için bir plan geliştirmenize yardımcı olabilir.

Sağlıksız Baş Etme Yöntemlerine Başvuruyorsunuz

Stresli olduğunuzda aşırı yemek yiyorsanız veya rahatlamak için içki içiyorsanız, sağlıksız baş etme becerileri hayatınıza yeni sorunlar getirebilir ve uzun vadede işe yaramazlar.

Akılda tutulmalıdır ki neredeyse herhangi bir baş etme becerisi sağlıksız olabilir. Televizyon izlemek, video oyunları oynamak veya hatta kitap okumak bile, sorunları çözmekten kaçınmak için kullanılıyorsa sağlıksız hale gelebilir.

Bir terapist, size rahatsız edici duyguların yoğunluğunu azaltan sağlıklı baş etme becerileri bulmanıza yardımcı olabilir ve aynı zamanda sorunlarla yüzleşmenize destek olabilir.

Kendini ve İlişkiyi İyileştirme

Hedeflerinize Ulaşmak İçin Zorluyorsunuz

Kilo verme hedeflerinden finansal hedeflere kadar, başarınızın önünde durabilecek birçok şey bulunmaktadır. Ve eğer yolunuzdaki engelleri aşmakta zorlanıyorsanız, bir terapistin yardımıyla başarılı olabilirsiniz.

Ruh sağlığı profesyonelleri, hemen hemen imkansız hale getirebilecek olan motivasyon problemleri, mükemmeliyetçilik ve kendi kendini sabote etme gibi birçok sorunu ele alabilirler.

İlişkilerinizi Geliştirmek İstiyorsunuz

İlişkilerinizi yönetmekte zorlanmanın birçok nedeni olabilir. Bağlanma sorunları, kendini ifade etmede zorluklar ve karşı karşıya gelme korkusu sadece birkaçıdır.

Bir terapist, ilişkilerinizi etkileyen problemleri keşfetmenize ve daha sağlıklı bağlantılar kurmanız ve sürdürmeniz için ihtiyaç duyduğunuz beceri ve araçlarla size yardımcı olabilir. Birlikte çalışmanız, daha sağlıklı sınırlar kurmayı öğrenmekten ilişkilerinizi sık sık neden sabote ettiğinizi keşfetmeye kadar her şeyi içerebilir.

Kişisel Farkındalığınızı Artırmak İstiyorsunuz

Hiç neden yaptıklarınızı sorguladınız mı, örneğin size iyi gelen bir partnerle ilişkinizi neden sonlandırırsınız veya sinirli olduğunuzda uygunsuz şeyler söylersiniz? Bir terapist, davranışlarınızın nedenlerini keşfetmenize yardımcı olabilir.

Bir terapist ayrıca, hayatınızdaki kalıpları, düşünme kalıplarınızı veya ilişki kalıplarınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, başarılı olamayacağınıza inandığınız gibi, hayatınızda sizi geri tutan öz-kısıtlayıcı inançları keşfedebilirsiniz.

Belki de bazı iletişim kalıplarınız sıkıcıdır. Veya belki de niyetlerinizi yardımcı bir şekilde iletmekte zorlanıyorsunuzdur.

Bir terapistin tarafsız bir görüşü, hayatınızda tekrar eden kalıpları gözden geçirmenize ve size iyi hizmet etmeyenleri kırmanıza yardımcı olabilir. Sonra, size size yardımcı olacak araçlar sunabilirler.

Yaşamdaki Önemli Olaylarla Başa Çıkmak

Bir Geçiş Sürecinden Geçiyorsunuz

Yeni bir işe başlamak, yeni bir şehre taşınmak, ebeveyn olmak veya bir ilişkiyi sonlandırmak, sizin için oldukça fazla sıkıntı yaratabilecek önemli yaşam geçişlerinin sadece birkaç örneğidir.

Birileriyle konuşmak, hayatınızdaki değişikliklere uyum sağlamanız için ihtiyaç duyduğunuz duygusal destek, rehberlik ve tavsiyeyi sağlayabilir.

Biraz Ebeveynlik Desteği İstiyorsunuz

Ebeveynlik zor bir süreçtir. Ve bazen korkutucu olabilir. Sonuçta, çocuğunuza ne kadar sorumluluk vermeniz gerektiğini veya ne kadar destek vermeniz gerektiğini nasıl bilebilirsiniz?

Eğer ebeveynlik becerilerinizi sorguluyorsanız veya çocuğunuzun davranışlarının normal olup olmadığı konusunda bir sorunuz varsa, bir terapistle konuşmak gerekebilir.

Bir ruh sağlığı profesyoneli, sizin ve çocuğunuz için en iyi seçimleri yapmanızı sağlayabilir. Bu, ADHD’li bir çocuğa ebeveynlik yapmanız için ihtiyacınız olan araçları vermek anlamına gelebilir veya sadece doğru yolda olduğunuza dair size biraz güvence vermek anlamına gelebilir.

Başka bir tarafsız geri bildirimin, duygusal olarak sağlıklı bir çocuk yetiştirdiğinizden ve sorumlu bir yetişkine dönüşeceğinizden emin olmanıza yardımcı olabileceği önemlidir.

Travmatik Bir Olayı İşleme Konusunda Yardım İstiyorsunuz

Ölümle sonuçlanabilen olaylar gibi travmatik deneyimler, her zaman insanların travmatize olmasına neden olmaz. İnsanlar travmatik olaylara farklı tepkiler verirler ve bazen bu olayları işlemeye yetecek şekilde tepki verebilirler ve sonrasında PTSD geliştirmeyebilirler.

Bir terapist, travmatik bir olayla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu, PTSD gelişimini önleyebilir veya yaşamınızda daha fazla anlam bulmanıza yardımcı olabilir. Hatta deneyiminizden büyümenize yardımcı olabilir.

Verimlilik Yönetimi

Ruh Haliniz İşinizi Etkiliyor

Zaman zaman üzgün veya endişeli hissetmek normaldir. Ancak, ruh halinizin iş de etkili ve üretken olmanızın önüne geçmesi durumunda, biriyle konuşma zamanı geldiğinin bir işareti olabilir.

Bir terapist size sıkışıp kaldığınız bu duruma yardımcı olabilir. Duygularınızı işlemek, yeni beceriler pratik etmek ve düşünme şeklinizi değiştirmek, ruh halinizi iyileştirmek için bir terapistin kullanabileceği stratejilerin sadece birkaçıdır, böylece mesleğiniz veya eğitiminiz önünde engel olmaz.

Duygusal Durumunuz İştahınızı veya Uykunuzu Etkiliyor

Bazen stres altında olduğunuzu veya ruh halinizin “farklı” olduğunu fark etmezsiniz. Ancak, iştahınızda veya uyku alışkanlıklarınızda önemli bir değişiklik fark edebilirsiniz.

Bazı insanlar duygusal olarak zorlandıklarında iştahlarını kaybederler. Bazı insanlar ise hislerini kontrol etmek için daha fazla yerler.

Aynı şey uyku için de geçerlidir. Bazı insanlar zor zamanlarında uykusuz geceler geçirirler. Diğerleri ise zor bir dönemdeyken çok fazla uyurlar.

Uyku sürenizde bir değişiklik bile yaşamamış olabilirsiniz. Sadece uykunuzun kalitesi kötü olduğu için sürekli yorgun hissedebilirsiniz.

Bir doktor, uyku veya iştahınızdaki değişikliklerin tıbbi nedenlerini elemeyi başardığında, bir terapist size duygusal nedenlerin olup olmadığını belirlemenizde yardımcı olabilir.

Terapi, kronik uykusuzluk yaşayan insanlar için bile faydalı olabilir. Örneğin, bilişsel davranış terapisi, insanların kendilerini daha iyi uyumaları için eğitmelerine yardımcı olmak için çeşitli stratejiler kullanır.

Kendini Bulmak

Eskiden Zevk Aldığınız Aktivitelere İlginizi Kaybettiniz

Bahçe işleriyle uğraşmayı seviyor olun veya antika dükkanlarını ziyaret etmekten büyük keyif alıyor olun, genellikle keyif aldığınız aktivitelerden zevk almamaya başlamak, hayatınızda bir şeylerin “yanlış” olduğunun bir işaretidir.

Tabii ki, ilgi alanlarınızın gelip geçmesi normaldir. Ancak neredeyse her şeyi yapmaktan zevk almayı kaybederseniz, ilgisizliğiniz daha büyük bir şeyin işareti olabilir.

Belki biraz depresyona giriyorsunuz. Ya da belki de bazı endişeler geliştiriyorsunuz. Bir terapist, bu şeylerde neden ilgi kaybettiğinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir ve keyifli aktivitelerin eksikliğinin ruh sağlığınıza etkisinin ne kadar büyük olduğunu görebilmenize yardımcı olabilir.

Birlikte, daha iyi hissetmenize ve günlük yaşamınıza daha fazla keyifli aktivite eklemenize yardımcı olacak bir plan oluşturabilirsiniz.

Sosyal Hayatınız Kötüleşiyor

Bazen, sosyal hayatta yaşanan eksiklik, daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir – örneğin, anksiyete. Diğer zamanlarda ise, bu sorunun kendisi olabilir.

Sosyal takviminizin her hafta sonu dolup taşması gerekmez, ancak az sosyal temas sağlıksız olabilir. İlişkileriniz, psikolojik iyiliğinizi büyük ölçüde etkiler.

Elbette önemli olan her zaman ilişkilerin miktarı değildir. Onlarca tanıdık sahibi olmak, iki yakın arkadaşa sahip olmak kadar faydalı olmayabilir.

Ancak, zamanınızı keyifle geçirebileceğiniz bazı insanlara sahip olmanız önemlidir. Eğer yoksa, bir terapist ile konuşmayı düşünebilirsiniz.

Bir terapist, bağlantı kurabileceğiniz insanları bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, sosyal yaşamınızı geliştiren beceriler öğretebilir veya sosyal yaşamınızın neden zayıfladığını keşfetmenize yardımcı olabilir.

Belki de sadece kendinizi doğru insanlarla çevrelememişsinizdir. Örneğin, düşük özsaygıya sahip bireylerin kendilerini küçük gören arkadaşlar seçme eğiliminde oldukları araştırmalarla gösterilmiştir. Bu nedenle, bir terapist, hayatınızda daha sağlıklı insanlar bulmanın yollarını keşfetmenize yardımcı olabilir.

Olumsuz Düşünceye Meydan Okumak

Faydasız Düşünce Kalıplarını Değiştirmek İstiyorsunuz

Herkes zaman zaman bilişsel çarpıtmalar yaşar. Bunlar, ortadan kaldırması zor olan yanlış düşüncelerdir.

Belki de her zaman yaptığınız felaket senaryolarına inanırsınız. Ya da belki de her zaman kendinize olan şüpheniz sizi istediğiniz şeyleri yapmaktan alıkoyar.

Ya da belki de sağlıksız düşünme kalıplarınız, yaptığınız hatalarda kendinize verdiğiniz sert eleştirilere bağlıdır. Bir hata yaptığınızda nazik olmak yerine, belki kendinize hakaretler eder ve kendinizi küçük düşürürsünüz.

Kendinizle yaptığınız konuşmalar önemlidir. Ve düşündüğünüz şekil, nasıl hissettiğinizi ve nasıl performans gösterdiğinizi etkiler.

Bir ruh sağlığı uzmanı, daha sağlıklı bir iç diyalog geliştirmenize yardımcı olabilir. Ve bu, en iyi yaşamınızı yaşamanın anahtarı olabilir.

Düşündüğünüz Kadar Mutlu Değilsiniz

Bazen, herhangi bir şeyin “yanlış” olduğunu hissetmezsiniz ama sadece olabileceğinizden daha mutsuz olduğunuzu hissedersiniz. Belki neden olduğunu bile bilemiyorsunuzdur.

Eğer böyle hissediyorsanız, bir terapist ile konuşmak isteyebilirsiniz. Bir terapist, hayatınızdan bir şeyin eksik olup olmadığını veya sizi daha iyi hissettirebilecek bir strateji olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bazen, yaşam kalitenizi artırmak için gerekenler sadece birkaç basit ayarlamadır. Alışkanlıklarınızda, düşünce tarzınızda, yaşam tarzınızda veya günlük rutininizde küçük bir değişikliğin mutluluk seviyenizde büyük bir fark yarattığını görebilirsiniz.

Bir Akıl Hastalığının Belirtilerine Sahip Olduğunuzdan Şüpheleniyorsanız

Mental hastalıkların çok geniş bir yelpazesi vardır – ve bunlarla ilişkilendirilen belirtiler de öyle. Başkalarının duymadığı sesler duymaktan, belirli bir neden olmaksızın aniden paniğe kapılmaya kadar, muhtemelen normal olmadığını hissedersiniz.

Ancak bazen insanlar utançlarından dolayı yardım aramazlar. Ve sıklıkla, belirtilerini anlamazlar veya neden davranışlarını değiştiremediklerini bilmezler.

Ancak, ruhsal hastalıklar tedavi edilebilir. Ve ne kadar erken birine danışırsanız, o kadar çabuk daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Unutmayın, tedavinizden siz sorumlusunuz. Terapide ne hakkında konuşacağınıza veya ilaç alıp almayacağınıza siz karar verirsiniz. Ancak ruh sağlığınız hakkında bilgi edinmek ve yardımcı olabilecek tedavi seçeneklerini öğrenmek, sizin için en iyisi hakkında karar vermenize yardımcı olabilir.

Terapist Bulmak

Eskiden, daha geleneksel terapi modellerinde, yardım almak için “hasta” olmanız beklenirdi. Şimdi daha fazla insan zihinsel sağlığın ne kadar önemli olduğunun farkına vardıkça ve bunu tartışmaya daha açık hale geldikçe, terapiye bakışın bu eski yolu da gelişiyor.

Erken aşamada bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmak, ruhsal hastalıkların başlamasını önleyebilir ve aynı zamanda en iyi şekilde düşünmenize, hissetmenize ve performans göstermenize yardımcı olabilir.

Birine konuşmaya karar verirseniz, öncelikle doktorunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz. Doktorunuz, size uygun bir terapist bulmanıza yardımcı olabilir.

Son Sözümüz

Bir terapiste gidip gitmeme konusunda kararsızsanız, denemek faydalı olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınız dışında biriyle konuşmak, size birden fazla şekilde yardımcı olabilir.

Bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmanın, sizde bir sorun olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Sadece bir terapiste gitmenin, en iyi versiyonunuz olmanıza yardımcı olabileceğine karar verebilirsiniz. Ve biriyle konuşmak, zayıflık işareti değildir. Sonuçta, tüm cevapları bilmediğinizi kabul etmek cesaret gerektirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu