Ayrılık Sonrası Daha İyi Hissetmenin 8 Yolu

Ayrılıklar acı verici olabilir, bu yüzden insanlar bazen sağlıksız başa çıkma stratejilerine başvururlar. Ayrılık sonrası kendinizi daha iyi hissetmek için bugün neler yapabileceğinizi öğrenin.

İlişkilerin bittiği o acılı günlerin hepimizin başına geldiği olmuştur. Tek yapmak istediğiniz yatağa girip üzerinize örtüyü çekerek hıçkırarak ağlamak olabilir. Sonuçta, kim bitirirse bitirsin ayrılıklar berbattır.

California, Riverside’daki Kaiser Permanente’de çocuk, ergen ve yetişkin psikiyatri uzmanı Dr. Evita Limon-Rocha şöyle açıklıyor: “Ayrılıklar çok zorludur. Rollerde ve rutinde değişikliklere yol açabilir, hatta kişinin değerlerini veya kimliğini sorgulamasına neden olabilir. Bu süreçte yaşanan çeşitli duyguları kabul etmek ve normalleştirmek, kendinize iyileşme izni vermenin anahtarıdır.”

Ancak siz de birçok insan gibiyseniz, muhtemelen ayrılıkları en sağlıklı şekilde atlatmıyorsunuzdur. Belki de efkarınızı yemek veya içkiyle bastırmaya çalışıyorsunuzdur. Ya da belki her şeyin yanlış gitmesinden kendinizi sorgulamayı bırakamıyorsunuz. Kullandığınız her ne olursa olsun, bu kalp ağrısıyla başa çıkmanın daha iyi bir yolu olup olmadığını merak ediyor olmalısınız.

Geçmişi arkanızda bırakmanıza ve devam etmenize yardımcı olmak için, hemen şimdi kendinizi biraz daha iyi hissetmeniz ve belki de kırık kalbinizi iyileştirmeniz için yapabileceğiniz 8 yolu sıraladık.

Ayrılık
Sevdiklerinizle bağlantı kurun, kendinize zaman tanıyın ve daha fazlasını yaparak ayrılık acısını geride bırakın.

1. Duygularınızı Tanıyın ve Kabul Edin

Ayrılık sonrası kendini iyi hissetmek isterken duygularınızı bastırmak ya da yok saymak doğal bir tepki olsa da, iyileşme sürecinin önemli bir parçası aslında duygularınızı tanımak ve yas tutmanıza izin vermektir.

Ellie Mental Health’in CEO’su ve Aile ve Evlilik Terapisti Erin Pash şöyle açıklıyor: “Ayrılık önemli bir kayıp olduğu için, bu kayıptan dolayı hissettiğiniz keder ve üzüntüyü kabul etmek önemlidir. Ölüm dışındaki kayıplardan yeterince bahsetmiyoruz. Ayrılık gibi belirsiz kayıplar, ilişkinin bitişinin karmaşık duygularını işlemek için zaman ayırmazsak, genellikle bizi cevaplar aramaya itebilir.”

Bu süreç özellikle uzun süreli bir ilişkiden çıktıysanız çok önemlidir. İlişkinizde sorunlar olsa bile, bir parçanızın eksikmiş gibi hissedebilirsiniz.

Kendinize Ağlamak için Zaman ve Alan Tanıyın: İnanın ya da inanmayın, ağlamak aslında ruh halinizi iyileştirecek ve uzun vadede kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir rahatlama sağlar. Pash, “Sadece duygularınızın içinde oturup kendinizi kötü hissetmenize de izin vermek sorun değil. Kendinize duygularınız olması için izin vermek, başkaları bunu bu şekilde görmese bile sağlıklıdır. Bazen ağlamak, üzülmek ve acıyı kabul etmek en iyi ilaçtır” diyor.

Takılıp Kalmaktan Kaçının: Ayrılıktan sonra iyileşmek zaman alır, ancak iyileşme sürecinin bu aşamasında takılıp kalmamak önemlidir. Neler olduğunu anlamak için kendinize biraz zaman tanıyın. Unutmayın, bu süreç herkes için farklı işler. Dr. Limon-Rocha, “Yas sürecinde, ilişki kaybı gibi durumlarda lineer bir yol yoktur ve bu iyileşme yolculuğu oldukça değişken olabilir” diye açıklıyor.

Bir Uzmana Danışın: Bu, arada bir hüzün dalgasının sizi şaşırtmayacağı anlamına gelmez, ancak günlerce ağlamak iyileşme sürecine ters etki edebilir. Sürekli ağladığınızı veya sebepsiz yere ağladığınızı fark ederseniz doktorunuzla veya bir danışmanla konuşmalısınız.

Duygularınızı kabul etmek ve iyileşmek için zaman ayırmamak ileride daha fazla sorun yaratabilir. Bazen travmatik bir ayrılık bazı insanlarda depresyona yol açabilir veya zihinsel sağlık sorunlarını yeniden canlandırabilir.

2. Eski Partnerinize Ait Eşyaları ve Hatıraları Uzaklaştırın

Ayrılığın ardından iyileşme sürecinde ilk yapmanız gereken şeylerden biri, evinizi veya dairenizi eski partnerinize ait her türlü hatırlatıcıdan arındırmak.

Aile ve Evlilik Terapisti Erin Pash şöyle diyor: “Bazen insanların iyileşebilmek için bir süreliğine o kişiyle tüm iletişimi kesmesi gerekir. Bu, net sınırlar koymak, onları sosyal medyadan silmek ve arkadaşlarınıza ve ailenize onlardan bahsetmek istemediğinizi açıkça belirtmek anlamına gelebilir.”

Fiziksel Hatıralardan Kurtulun

Komodinin üzerinde hala eski sevgilinizin fotoğrafı varsa veya onun eski sweatshirt’üyle uyuyorsanız, ayrılıktan sonra devam etmek ve iyileşmek zordur. Evden onlara ait hatırlatıcıları kaldırmak yardımcı olabilir.

Elbette bu, eski sevgilinizin eşyalarını yakmanız, onları sokağa atmanız veya size verdiği her şeyi satmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak en azından bu eşyaları bir kutuya koymalısınız.

Kolayca ulaşabileceğiniz eski sevgilinize ait hatırlatıcıların iyileşme sürecinizi engelleyeceğini unutmayın. Bu yüzden, kendinize bir iyilik yapın ve en azından bunları bir depoya kaldırın.

Sosyal Medya ve Dijital Hatıraları Temizleyin

Bununla birlikte, eski sevgilinizi sosyal medya hesaplarınızdan da silmelisiniz. Onların neler yaptığını merak ediyor olsanız bile, fotoğraflar ve gönderiler aracılığıyla sürekli hatırlatıcılar almak sizi geçmişe takılı bırakacaktır. Eski sevgilinizi yeni bir partnerle görmeniz durumunda da acı verici olabilir.

Yani, yapması ne kadar zor olsa da, eski sevgilinizi olabildiğince çabuk arkadaşlıktan çıkarın ve takipten vazgeçin. Hatta sizi takip etmelerini ve gönderilerinizi göremeyecekleri şekilde engellemek bile isteyebilirsiniz. Birbirinizle ne kadar az bağlantınız olursa, devam etmek o kadar kolay olacaktır.

3. Aradığınız Sonu Bulun

Bazen tüm iletişimi kesmek devam etmenize yardımcı olmak için yeterli değildir. Bazen, insanların genellikle “kapanış” olarak adlandırdığı şeye ihtiyacınız vardır. Önemli olan, ilişki için sağlıklı bir şekilde kapanış bulmanızdır.

Başka bir deyişle, eski sevgilinizle kapanış bulma bahanesiyle kahve içmek veya arkadaşça görüşmek sağlıksızdır. Hepimiz bunu denedik ve sizi yalnızca açık yaralarla, yine arabanızda tek başınıza ağlarken bırakır.

Aile ve Evlilik Terapisti Erin Pash, “Kapanış, arkadaşlarınızla duygularınızı konuşmaktan sizi biraz rahatlatacak, büyütecek ve rahatlık sağlayacak beceriler üzerinde çalışma anlamına kadar her şey olabilir” diyor.

Kapanış bulmanın bir yolu, eski sevgilinize söyleyemediğiniz her şeyi söyleyen bir mektup yazmaktır. Sadece mektubu postalayın veya göndermeyin. Duygularınızı kağıda dökmek, ilişkiyi bitirmenize yardımcı olur – mektubu gönderip okumalarını ve belli bir şekilde hissetmelerini ummak değildir.

Ayrıca, sonunda duygusal bir mektup gönderirseniz, daha sonra pişman olabilirsiniz. Mektubu okuyup okumadıklarını, ne düşündüklerini ve cevap verip vermeyeceklerini merak ederek çok fazla zaman geçirme ihtimaliniz de vardır. Bunun yerine, mektubu daha çok kendiniz için yazın.

Lisanslı Ruh Sağlığı Danışmanı Pamela Garber’e göre, kapanış bulmak bazen ilişkiden ne öğrendiğinizi hatırlamakla ilgilidir, ilişki her ne kadar yürümese de. “Bir ilişki, sonuçta yürümese bile yine de bir kazanç, kişinin hayatına bir zenginlik olabilir. İlişkiye harcanan zamanın boşa olmadığını fark etmek iyileşmeye yardımcı olabilir” diye belirtiyor.

4. Eski Sevgilinizin Kusurlarını Listeleyin

Ayrılıktan sonra insanlar çoğu zaman, eski sevgililerinde özleyecekleri şeylere takılıp kalırlar. Onları gerçekte oldukları gibi hatırlamak yerine, yalnızca olumlu nitelikleri görürler – gerçekten özleyecekleri şeyler.

Özleyeceğiniz şeylere takılıp kalmak iyileşme sürecinize ters etki edebilir. Sonuçta, devam etmek istiyorsanız, neden birbirinize uygun olmadığınızı kendinize hatırlatmanız gerekir. Biraz zaman ayırın ve sizi eski sevgiliniz hakkında rahatsız eden her şeyi yazın. Hem büyük hem de küçük şeyleri ekleyin.

Ayrıca kötü sofra adabı veya dağınıklık gibi küçük huyları da ekleyebilirsiniz. Bu alıştırma, olaylara doğru bakış açınızı korumanıza ve birlikte olmamanızın neden daha iyi olduğunu size hatırlatmaya yardımcı olacaktır.

Ancak, bu yaklaşımı biraz değiştirerek daha yapıcı hale getirebiliriz. Eski sevgilinizin kusurlarını sıralamak yerine, aşağıdaki gibi düşünebilirsiniz:

 • Bu ilişkiden öğrendiğim en önemli dersler neler?
 • Gelecekteki ilişkilerim için nelere dikkat etmeliyim?
 • Kendimde neleri geliştirebilirim?

Bu soruların cevaplarını düşünmek, size daha fazla öz farkındalık kazandıracak ve gelecekteki ilişkileriniz için size yol gösterecektir. Ayrıca, eski sevgilinizin olumsuz yönlerini aşırı abartmaktan ziyade, bu sorular iyileşme sürecine odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

5. Kendinize İyi Bakın

Ayrılık sonrası daha iyi hissetmenin anahtarı kendinize iyi bakmaktan geçer. Başka bir deyişle, doğru beslendiğinizden, düzenli egzersiz yaptığınızdan, düzenli olarak duş aldığınızdan ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Aile ve Evlilik Terapisti Erin Pash şöyle açıklıyor: “Kendinize ait bir benlik duygusunu yeniden tanımlamak ve size özgü ve önemli olan şeyleri yeniden canlandırarak bağımsızlığınıza odaklanmak da rahatlatıcıdır.”

Kendinizi biraz şımartmanın da faydası olabilir. Ruhunuzu yükselteceğini düşünüyorsanız, özellikle masaj, yüz bakımı veya manikür yaptırmayı düşünün.

Ancak, büyük değişiklikler yapmaktan kaçının. Bugün iyi bir fikir gibi görünen bir şey, duygusal olarak iyi hissetmediğiniz zaman pişman olabileceğiniz bir şey olabilir. Bunun yerine, geri döndürülemez veya kalıcı hiçbir şey yapmadan kendinizi daha iyi hissettirecek şeylere odaklanın.

Pash, “İnsanların duygusal olarak bunaldıklarında kendilerini güvende ve sakin hissetmelerine yardımcı olan bazı ritüeller bulmalarını öneririm. Bunlar genellikle derin nefes alma, koşuya çıkma, arkadaşları arama veya günlük tutma gibi iyi alışkanlıklardır” diyor.

Yararlı olabilecek bazı kendine bakım stratejileri şunlardır:

 • Yoga dersine gitmek
 • Günlük tutmak
 • Farkındalık alıştırmaları yapmak
 • Müzik dinlemek
 • Evinizde bir odayı yeniden dekore etmek
 • Aromaterapi
 • Podcast dinlemek

Kendinizi biraz şımartmak bile ruh halinizi yükseltebilir. İyi bir kitaba dalmak ve en sevdiğiniz restorandan paket servis sipariş etmek gibi. Hatta kendinize yeni bir kıyafet, yeni bir ayakkabı veya en yeni teknolojik aletlerden alabilirsiniz. Size neşe veren şeyleri düşünün ve bunları hayatınıza dahil etmeye çalışın.

Dr. Limon-Rocha ayrıca minnettarlık uygulamalarına odaklanmayı da önermektedir. “Minnettarlık egzersizleri yapmak, iyi giden şeylerin ne kadar değerli olduğunun son derece terapötik bir hatırlatıcısı olabilir. Bu minnettarlık egzersizleri, ayrılığın üstesinden gelmeye ve bugüne odaklanmaya yardımcı olmak için kişinin şu anda yaşaması için faydalı olabilir” diye açıklıyor.

6. Ayrılık Sonrası Sevdiklerinizle Bağlantı Kurun

Yatak odasına kapanıp kendinize acımak cazip gelse de, bu ayrılık sonrası sağlıklı bir tepki değildir. Bunun yerine, diğer insanlarla bağlantı kurmayı hedef haline getirin.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı arayarak zaman ayırın. Hatta birlikte zaman geçirmek için onlara ulaşın. Sizi seven ve destekleyen insanlarla gülmenin ve eğlenceli bir şeyler yapmanın gücünü asla hafife almayın. Bu, sadece iyileşmenin harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda aklınızı eski sevgilinizden uzaklaştırmanıza da yardımcı olur.

Ayrıca, zayıf anlarınızda iletişime geçebileceğiniz acil durum kişileri listesi oluşturmanız da faydalı olabilir. Başka bir deyişle, eski sevgilinizi arayıp tekrar bir araya gelmek istemek için dayanamadığınız gecelerde, bunun yerine acil durum listenizdeki birine ulaşın.

Aynı şekilde, destekleyici insanlarla ayrılık hakkında konuşmak bir nebze rahatlatıcı olabilir. Yani, ideal olarak konuşabileceğiniz bir arkadaşınız veya ailenizden bir üyeniz olması gerekir. Yok ise, bunun yerine bir danışmanla konuşmayı düşünün. Ayrılık ile ilgili duygularınız hakkında konuşmak, duygularınızı anlamlandırmanıza ve olanları kabullenmenize yardımcı olacaktır.

Ancak, sürekli bundan bahsederseniz arkadaşlarınızın ve ailenizin sıkılabileceğini unutmayın. Bu yüzden krizin ortasında iyi bir arkadaş olmaya çalışın.

7. Tek Başına Bir Macera Planlayın

Bir çift olarak vakit geçirdikten sonra, tekrar bekar olmak zor olabilir. Tek başına bir şeyler yapma düşüncesi ilk başta biraz korkutucu görünse de, aynı zamanda son derece özgürleştirici olabilir. Elbette, tüm bir deneyim planlamanıza gerek yok, ancak tekrar yalnız vakit geçirmeye alışmayı planlamalısınız.

İster tek başınıza rahatlatıcı bir akşam geçirmek, ister dağlarda yürüyüşe çıkmak, ister kısa bir kaçamak planlamak olsun, önemli olan kendinizle yalnız kalmaya alışmanızdır.

Eğer fikir bulmakta zorlanıyorsanız, eski sevgilinizin asla yapmayacağı ama sizin gerçekten yapmak istediğiniz bir şey seçmeyi düşünün.

Nihayet istediğiniz deneyimi yaşayacak ve asla yapmayı kabul etmeyecekleri bir şeyi yapmak rahatlatıcı olabilir. Kaybedilen zamanı telafi etmek için mükemmel bir fırsat. Ayrıca, birbirinize neden uygun olmadığınızı size hatırlatmada yardımcı olabilir.

Ancak, bu solo aktiviteyi biraz daha olumlu bir çerçeveye oturtmak için aşağıdaki gibi düşünebiliriz:

 • Kişisel olarak gelişiminize katkıda bulunacak yeni bir beceri mi öğrenmek istersiniz? (Yeni bir dil öğrenmek, yemek pişirme kursu almak, fotoğrafçılık konusunda uzmanlaşmak gibi)
 • Ziyaret etmek istediğiniz yerler listenizi çıkarın ve bunlardan birine seyahat planı yapın.
 • Doğa ile baş başa kalmak mı istiyorsunuz? Kamp yapmayı veya yürüyüş gezisine çıkmayı deneyebilirsiniz.

Bu aktiviteler, kendinizi yeniden keşfetmenin ve ayrılık sonrası iyileşme sürecine odaklanmanın harika yolları olabilir.

8. Bittiğini Kabul Edin

Eski sevgilinizle yeniden bir araya geleceğinize dair umudu korumak cazip olsa da, çoğu durumda bunun gerçekleşme olasılığı düşüktür. Sonuç olarak, ilişkinin bittiğini ve devam etme zamanının geldiğini kabul etmeniz gerekir.

Eğer işlerin bittiğini kabul etmezseniz, eski sevgilinizin hatasını anlayıp tekrar birlikte olmak isteyeceğini umarak bir belirsizlik içinde sıkışıp kalırsınız – çoğu zaman böyle bir şey olmaz.

Aynı şekilde, neyi yanlış yaptığınızı veya eski sevgilinizi elinizde tutmak için nasıl değişebileceğinizi fazlaca kafa yormayın. Hatalarınızdan ders almak iyi bir fikir olsa da, ne yapıp yapabileceğinizi sürekli düşünmek sizi bir döngüde tutar.

Aile ve Evlilik Terapisti Erin Pash şöyle diyor: “Birçok insan, kapanışın ancak eski sevgililerine ilişki hakkında tüm bu yoğun soruları sorarak gelebileceğini düşünüyor. Geri bildirim faydalı bir araç olsa da, çoğu ayrılık, insanların birbirleri için doğru kişi olmamasıyla ilgilidir. Bence insanlar genellikle ilk başta kendilerinde yanlış bir şey yokken, yapabilecekleri farklı şeyler için kendilerini çok sert bir şekilde yargılıyorlar.”

Bunun yerine, ilişkiden öğrenebildiklerinizi öğrenin, ancak ilerlemeye devam edin. Attığınız her adımda iyileşmeye ve devam etmeye bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

Artık görevinizin ilişkinin bittiğini kabul etmek olduğunu unutmayın. Ancak kendinize karşı sabırlı olun. Ayrılık sonrası iyileşme hızlı bir çözüm değildir. Kalbinizin durumun gerçekliğiyle örtüşmesi biraz zaman alır. Yeter ki üzerinde çalışmaya devam ettiğiniz sürece, bunu başaracaksınız.

Dr. Limon-Rocha, ayrılık sonrası devam etme konusunda zorlanıyorsanız profesyonel yardım almanın önemli olduğuna dikkat çekiyor. “Kişi düşük enerji, düşük motivasyon gibi durumlar yaşıyorsa, eskiden zevk aldığı şeylerden zevk almıyorsa veya ruh halinden dolayı iş performansı etkileniyorsa, daha fazla destek ve bakım arama zamanı gelmiş olabilir” diye açıklıyor.

Son Söz

Ayrılık sizden gelmiş olsun ya da tamamen hazırlıksız yakalandınız olsun, geçmişi geride bırakıp devam etmek önemlidir. Bunu tam olarak nasıl yapacağınız size bağlı. Önemli olan, devam etmek için bilinçli bir çaba göstermenizdir.

Bu, her günü mükemmel şekilde atlatacağınız anlamına gelmez, ancak hayatınızda sağlıklı seçenekleri bilinçli bir şekilde seçmeye devam ettiğiniz sürece, yakında çok daha iyi hissedeceksiniz ve kırık kalbiniz iyileşecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu