7 İpucu ile Hayatınızın Amacını Keşfedin

Hayatınızın amacını bulmak, sıradan bir klişeden çok daha fazlasıdır. Amacınızla yaşamak, size kontrol duygusu, tatmin ve genel bir memnuniyet sağlayabilir. Yaptığınız şeyin değerli olduğunu hissetmek, tartışmasız, mutlu bir yaşamın önemli bir anahtarıdır. Ama bu, her insan için farklı bir anlam ifade eder. Bu makale, bazen dalgalı bir denizde dümeninizi kontrol etmeniz için birkaç faydalı stratejiye değiniyor.

Neden Bir Amaca İhtiyacınız Var?

2010 yılında Uygulamalı Psikoloji‘de yayınlanan bir araştırma, yüksek düzeyde ödaimonik refah düzeyine (bir amaç ve kontrol duygusu ve yaptığınız şeyin değerli olduğunu hissetme) sahip kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu buldu. Diğer araştırmacılar, iyilik halinin sağlık koruması için koruyucu olabileceğini bulmuşlardır. Bu araştırmada, en güçlü sağlık durumuna sahip kişilerin sekiz buçuk yıllık takip süresi boyunca ölme olasılığı %30 daha düşüktü.

Ayrıca, bir amaca sahip olma duygusunun daha az felç ve kalp krizi, daha iyi uyku ve daha düşük demans ve sakatlık riski gibi olumlu sağlık sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu gösteren araştırmalar da var.

Zengin olmak ile anlamlı bir hayat yaşamak arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Hatta daha fazla amaç duygusu hissettikçe, daha fazla para kazanabileceğinizi görebilirsiniz.

Bu faydaların tümüyle birlikte, hayatınızda amaç ve anlam bulmak, tatmin edici bir yaşamın kesinlikle merkezinde yer alır – ancak zaman ve sabır gerektirmesi muhtemeldir.

Amacınızı ortaya çıkarmak veya yeniden tanımlamak için kendinizi derinlemesine incelemeniz, başkalarını dinlemeniz ve tutkularınızın nerede yattığını bulmanız gerekir. Aşağıdaki yedi strateji, daha anlamlı bir yaşam sürmeye başlamanız için amacınızı ortaya çıkarmanıza veya yeniden bulmanıza yardımcı olabilir.

1. Zamanınızı, Paranızı veya Yeteneğinizi Bağışlayın: Amacınızı Bulun

Amacınızı arayışınızda edinebileceğiniz en faydalı alışkanlık başkalarına yardım etmektir.

Altruistik davranışlar, kar amacı gütmeyen bir kuruluşta gönüllü olmak, önemsediğiniz bir amaca bağış yapmak veya günlük yaşamınızda çevrenizdeki insanlara yardım etmek gibi basit olabilir.

İster ayda iki Cumartesi günü bir çorba mutfağında yemek dağıtımı yapmayı seçin, ister yaşlı komşunuzu haftada bir markete götürmeyi tercih edin, başkaları için nazik bir şey yapmak hayatınızın anlamlı olduğunu hissetmenizi sağlayabilir.

2. Başkalarının Görüşlerini Dinleyin

Bazen tutkulu olduğunuz şeyleri fark etmek zor olabilir. Sonuçta, muhtemelen birçok farklı şeyi yapmayı seviyorsunuzdur ve sevdiğiniz şeyler hayatınıza o kadar yerleşmiştir ki ne kadar önemli olduklarını fark etmezsiniz.

Neyse ki, diğer insanlar size biraz fikir verebilir. Tutkunuzu ve amacınızı çevrenizdekilere zaten farkında olmadan gösterme ihtimaliniz yüksek.

İnsanlara ulaşabilir ve sizi neyin hatırlattığını veya akıllarına geldiğinizi sorduğunuzda ne düşündüklerini öğrenebilirsiniz. Veya size iltifat ettiklerinde veya sizinle ilgili bir gözlem yaptıklarında not alabilirsiniz. Bu gözlemleri yazın ve kalıplar arayın.

İster “harika bir eğlendirici” olarak düşünün kendinizi, ister “yaşlılara yardım etme konusunda tutkulu” desinler, başkalarının sizin hakkınızda fark ettiklerini duymak, halihazırda içinde bulunduğunuz bazı tutkuları güçlendirebilir.

3. Pozitif İnsanlarla Çevrenizi Sarın

“Sahip olduğunuz şirket kendinizsinizdir” diye bir söz vardır. Etrafında olmayı seçtiğin insanlarla ortak noktaların neler?

İş arkadaşlarınızı veya görmek zorunda hissettiğiniz aile üyelerini düşünmeyin. İş dışında ve aile etkinlikleri dışında vakit geçirmek istediğiniz insanları düşünün.

Etrafınızı sardığınız insanlar sizin hakkınızda bir şeyler söylüyor. Pozitif değişim yaratan insanlarla çevriliyseniz, ilham alabilirsiniz.

Öte yandan, çevrenizdekiler sizi aşağı çeken olumsuz kişilerse, bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Olumlu katkılarda bulunmakla ilgilenmeyen insanlarla çevrili olduğunuzda kendinizi tutkulu ve kararlı hissetmek zordur.

4. Yeni İnsanlarla Sohbete Başlayın

Metroda yalnızken veya bir arkadaşınızı beklerken barda otururken sosyal medyada gezinmek kolaydır. Bu dürtüye karşı koyun. Bunun yerine, etrafınızdaki insanlarla konuşmak için zaman ayırın.

Herhangi bir proje üzerinde çalışıp çalışmadıklarını veya eğlenmek için ne yapmaktan hoşlandıklarını sorun. Üyesi oldukları kuruluşlar hakkında konuşun veya herhangi bir hayır kurumuna bağış yapıp yapmadıklarını sorun.

Tanımadığınız insanlarla sohbet başlatmak ilk başta garip gelse de, yakın çevrenizin dışında insanlarla konuşmak, daha önce varlığından bile haberdar olmadığınız aktiviteler, amaçlar veya kariyer fırsatlarına gözlerinizi açabilir.

Keşfedeceğiniz yeni aktiviteler veya ziyaret edilebilecek farklı yerler olabilir. Ve bu aktiviteler amacınızı bulmanıza yardımcı olmanın anahtarı olabilir.

5. Tutkularınızı Keşfedin

Facebook durum güncellemelerinizde veya Tweet’lerinizde sürekli olarak bahsettiğiniz bir konu var mı? İklim değişikliği veya mülteciler hakkında düzenli olarak makale paylaşır mısınız?

Instagram’da sürekli olarak belirli bir aktivite ile uğraştığınız (bahçe işleri yapmak veya performans sergilemek gibi) fotoğraflar var mı?

Yüz yüze görüştüğünüzde insanlarla en çok keyif aldığınız sohbetleri düşünün. Tarih hakkında konuşmayı mı seviyorsunuz? Yoksa keşfettiğiniz en son para tasarrufu ipuçlarını paylaşmayı mı tercih edersiniz?

Hakkında konuşmayı sevdiğiniz şeyler ve sosyal medyada paylaşmaktan zevk aldığınız şeyler, size hayatta amaç veren şeyleri ortaya çıkarabilir.

6. Sizi Rahatsız Eden Adaletsizlikleri Düşünün

Birçok insanın dünyadaki bir haksızlığa odaklanan önemli konuları veya tutkulu projeleri vardır. Düşündüğünüzde sizi derinden üzen ve rahatsız eden bir durum var mı?

Hayvan hakları, belirli bir insan hakları sorunu veya çocukluk çağı obezitesiyle mücadele eden kuruluşlar olabilir. Belki de yaşlıların tatilleri tek başına geçirme düşüncesi sizi hüzünlendiriyor ya da madde bağımlılarının daha fazla rehabilitasyon imkanına ihtiyacı olduğunu düşünüyorsunuz – bu kuruluşlar var ve sizin yardımınıza ihtiyaçları var.

Amacınızı mutlaka tam zamanlı olarak yerine getirmek zorunda değilsiniz. Kariyeriniz size tutkulu olduğunuz bir amaca yardım etme imkanı sağlayabilir. Ya da inandığınız bir dava için para yerine zaman ayırmayı tercih edebilirsiniz.

7. Tutkunuzu Keşfedin: Ne Yapmaktan Keyif Alıyorsunuz?

Amacınızı bulmanın bir diğer yolu da gerçekten ne yapmaktan zevk aldığınızı düşünmektir.

Müziğe ve tiyatroya mı bayılıyorsunuz? Belki de yeteneklerinizi, sanatla tanışmaktan fayda sağlayacak çocuklara canlı performanslar getirerek en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Veri analizi sizin için eğlenceli bir şey mi? Bu yetenek birçok grup için paha biçilmez bir katkı olabilir.

Ne tür beceriler, yetenekler ve tutkulara sahip olduğunuzu düşünün. Ardından, tutkunuzu sizin için anlamlı bir şeye nasıl dönüştürebileceğinizi düşünün.

Hayatınızın Amacını Bulduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Amacın kendisi gibi, bu sorunun cevabı da özneldir – amacını bulmuş biri kadar, bu amacı anlamanın da birçok işareti vardır.

Belki kendinizi evrene tamamen bağlı hissediyorsunuz ve içindeki yerinizi biliyorsunuz. Belki anlamınızı dinde buldunuz. Ya da başkalarıyla güçlü bir bağ hissediyorsunuz. Bu his, gönüllülük gibi başkalarına fayda sağlayan aktivitelerden doğabilir.

Sonuç olarak, amacınızı bulduysanız, muhtemelen amacınız olup olmadığını sormayı bırakmışsınızdır.

Son Sözümüz

Amacınızı bulmak birkaç gün, hafta veya ay içinde yapabileceğiniz bir şey değildir. Bu, ömür boyu süren bir yolculuk olabilir ve bunu adım adım yapmalısınız.

Ayrıca, amacınızın zamanla değişebileceğini de görebilirsiniz. Belki gençliğinizde hayvanlarla çalışmayı seviyordunuz, ancak şimdi insan ticaretiyle mücadele eden bir örgüte katılmak istiyorsunuz. Ya da belki her ikisini de yapmak isteyebilirsiniz, hayatlarını yönlendirecek birden fazla amaç bulan şanslı insanlardan biri olabilirsiniz.

Amacınızın illa yaptığınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. Saç kesiyorsanız, hayatınızdaki amacınızın başkalarının güzel hissetmelerine yardımcı olmak olduğuna karar verebilirsiniz.

Bir okul görevlisi olarak çalışıyorsanız, amacınızın çocukların öğrenmesine yardımcı olacak bir ortam yaratmak olduğunu görebilirsiniz.

Yolunuzu düşünmek için ara sıra yaptığınız şeyi bırakmayı düşünün: Sizi gitmek istediğiniz yöne mi götürüyor? Değilse, rotanızı değiştirebilirsiniz. Bazen amacınızı bulma yolunda virajlar, yol ayrımı ve duraklar olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayatta ki amacımı bulmak için ne yapmalıyım?

Sevdiğiniz ve sizi mutlu eden şeyleri düşünün. Bu, belirli bir hobi, aktivite veya konu olabilir. Sizin için önemli olan şeyleri ve hayatta neyi başarmak istediğinizi düşünün. Yeni şeyler denemekten korkmayın, bu size neyin ilham verdiğini ve neyin motive ettiğini keşfetmenize yardımcı olabilir. Farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını deneyimlemek, bakış açınızı genişletmenize ve amacınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Hayatta ki amacımı bulmak için ne kadar zaman gerekir?

Amacınızı bulmak için belirli bir zaman sınırı yoktur. Bu, bazı insanlar için birkaç gün veya hafta sürebilirken, diğerleri için yıllar alabilir. Önemli olan sabırlı olmak ve kendinize karşı nazik olmaktır.

Hayatta ki amacımı bulamıyorsam ne yapmalıyım?

Amacınızı bulmakta zorlanıyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var: Arkadaşlarınızla, ailenizle veya bir terapistle konuşun. Bir amaç bulmanın harika bir yolu, bir şeye tutkuyla bağlı olduğunuz bir kuruluş için zaman ayırmaktır. Bu aktiviteler, iç sesinizi dinlemenize ve size neyin önemli olduğunu keşfetmenize yardımcı olabilir.

Hayatta ki amacım değiştiğinde ne yapmalıyım?

Amacınız zamanla değişebilir ve bu tamamen normaldir. Önemli olan, her zaman kendinize karşı dürüst olmak ve sizi neyin mutlu ettiğini ve tatmin ettiğini keşfetmeye devam etmektir.

Bu hayatta amacım yoksa ne olur?

Amacınız yoksa, kaybolmuş ve anlamsız hissedebilirsiniz. Bu, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu